Jakie ćwiczenia wykonywać po złamaniu kości obojczyka
Ludzie żyjący aktywnie, którzy nie stronią od aktywności sportowej, nierzadko są narażeni na rozmaite kontuzje i urazy. Część z nich ma bardzo łagodną postać i w zasadzie nie wiąże się z nimi jakieś poważniejsze zagrożenie. Jeśli jednak mamy pecha, niektóre z urazów mogą na dłuższą metę prowadzić do wtórnej niepełnosprawności, a to oznacza koniec sportowej kariery lub zmianę trybu życia na dużo mniej wyczynowy. Do najczęściej występujących problemów, z jakimi muszą borykać się sportowcy, zalicza się złamanie kości obojczyka.
Z reguły dochodzi do niego podczas upadku. Samo złamanie jest bolesne, aczkolwiek dolegliwości bólowe ustępują w miarę szybko, stąd zdarza się, że część osób może zlekceważyć sytuację i potraktować ją jako stłuczenie. Profilaktycznie po silniejszym uderzeniu lub upadku warto skorzystać z pomocy lekarza, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne. Jeśli podejrzenie złamania się potwierdzi, konieczne będzie unieruchomienie obojczyka na okres trzech do czterech tygodni.
Już w czasie unieruchomienia należy wdrożyć pierwsze ćwiczenia usprawniające. Pozwolą uniknąć one permanentnego zesztywnienia barku, które w skrajnych przypadkach bywa nieodwracalne. Na początek zaczynamy rehabilitację od unoszenia ramion do maksymalnego kąta 90 stopni. W dalszym etapie należy podejmować ćwiczenia pod nadzorem specjalisty w zakresie fizjoterapii i leczniczego usprawniania.
Stosowane jest między innymi ściąganie łopatek, a także wzruszanie ramionami. Bardziej zaawansowane praktyki pozostają w gestii specjalisty, który się nami zajmie.
https://duda-cars.pl/finansowanie/