Leczenie kolana za pomocą artroskopii
Kolano często ulega różnego rodzaju urazom i uszkodzeniom, co może powodować spore dolegliwości utrudniające wykonywanie codziennych czynności. Ból, obrzęk czy uniemożliwienie poruszania się to najpopularniejsze objawy. Jedną z nowoczesnych metod leczenia chorób zwyrodnieniowych i urazów kolana jest artroskopia.
W ten sposób można przywrócić do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania uszkodzone powierzchnie stawów oraz łąkotek. Na czym polega ta metoda leczenia? Zaletą artroskopii jest przede wszystkim małoinwazyjność, choć jest to zabieg chirurgiczny. Przy pomocy metalowych rurek wprowadza się do stawu kolanowego niewielką kamerę, która przenosi obraz na ekran monitora.
Dzięki temu lekarz ma pełen obraz przestrzeni stawowych i może zdiagnozować uszkodzenia oraz zachodzące w stawie zmiany. Metoda pozwala na dokładne sprawdzenie przyczyny bólu i doskwierających dolegliwości. Z tego powodu artroskopia wykorzystywana jest do diagnostyki chorób.
Druga część zabiegu polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia narzędzi operacyjnych i wykonaniu odpowiednich czynności mających na celu usunięcie uszkodzeń i naprawienie ewentualnych zmian. Zabieg zazwyczaj trwa około pół godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Jest to metoda znacznie bardziej bezpieczna niż tradycyjna operacja na otwartym kolanie.
Ponadto pacjent już nawet następnego dnia po zabiegu może wrócić do domu i w krótkim czasie przystąpić do rehabilitacji. Już w dwa dni po artroskopii pacjent może chodzić o kulach, co nie jest możliwe w przypadku otwartej operacji. Dzięki temu okres rekonwalescencji po artroskopii jest znacznie krótszy.
oklejanie folią ppf warszawa