Święto Bożego Narodzenia

Święto Bożego Narodzenia

Religia chrześcijańska liczy sobie już ponad dwa tysiące lat. Jest to jedna z największych religii na świecie, zarówno pod względem obszaru, który obejmuje, ale także pod względem liczby wyznawców. Ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa przez te tysiąclecia wypracowali sobie wiele zwyczajów i tradycji, które przetrwały nawet do dzisiejszych czasów. Jednym z najważniejszych obrzędów chrześcijaństwa jest Boże Narodzenie.

Jakie są zatem najważniejsze obrządki świąteczne wiodącej religii świata? Przez te wszystkie lata chrześcijaństwo stopniowo ewoluowało, a jego zasięg drastycznie rozszerzał się we wszystkie strony świata. Teraz na każdym kontynencie znajdziemy wierzących, dla których boskość Jezusa i jego nauki są najważniejszym wierzeniem. Trzeba także zauważyć, że zwyczaje i tradycje nie przetrwałyby, gdyby nie ludzie, którzy zdecydowali się na przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie. Na pierwszy ogień pójdzie jedna z najnowszych, ale z pewnością jedna z najlepiej rozpoznawanych tradycji chrześcijaństwa.

Mowa oczywiście o bożonarodzeniowej choince. Zwyczaj ten datuje się na przełom XVIII i XIX wieku, a miejscem jego powstania najprawdopodobniej są tereny niemieckie. Kolejną tradycją, która rozpowszechniona jest szczególnie w naszym kraju, jest oczekiwanie pierwszej gwiazdy na niebie przed Bożym Narodzeniem. Służy to do upamiętnienia gwiazdy betlejemskiej, czyli swoistego drogowskazu, użytego przez Trzech Mędrców podczas ich wędrówki do Jezusa Chrystusa.

Pierwsza gwiazda zapowiada także narodziny Jezusa. Każdy z nas zna też pewnie słynny zwyczaj zostawiania pustego miejsca przy stole podczas posiłku wigilijnego. Takie miejsce ma służyć dla niezapowiedzianego gościa, który nie ma z kim świętować tego wielkiego wydarzenia. Nie może być też świąt bez tradycyjnego łamania się opłatkiem.

Ten zwyczaj z kolei upamiętnia ostatnią wieczerzę, którą Jezus Chrystus spożył ze swoimi uczniami. Ma to na celu pokazanie, że łączymy się wszyscy tego specjalnego dnia i kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną przez Zbawiciela. Co ciekawe, ten zwyczaj jest właściwie nieznany w innych krajach świata, więc zapewne cudzoziemcy obchodzący wigilię w Polsce muszą być co najmniej zaskoczeni. Trzeba także wspomnieć o Pasterce, która odbywa się w wigilię, równo o północy.

www.wydminy.info.pl

Wtedy wierni zbierają się w kościele i słuchają modlitwy. Jest to pamiątka po wędrówce Trzech Mędrców, którzy wyruszyli do Betlejem, aby złożyć pokłon nowonarodzonemu Mesjaszowi.

najtaniej dentysta rentgen zębów poznań rtg zębów w Poznaniu hurtownia motoryzacyjna