Tradycja określa naszą tożsamość
Dla zachowania równowagi i swojego miejsca na świecie, człowiek musi wiedzieć skąd się wywodzi, skąd pochodzi, co go łączy z innymi ludźmi z danego narodu, co go wiąże z jego własnymi przodkami. Na szczęście z pokolenia na pokolenia jest przekazywana tradycja, a więc pewne obrzędy, zachowania, które powtarzane są w ten sam sposób i w tym samym okresie. To pozwala się człowiekowi odnaleźć i pozwala mu poczuć, że faktycznie jest z tym miejscem związany.
Zmiany są niewielkie
Oczywiście każde pokolenie do tej tradycji dodaje coś od siebie, coś zanika, coś innego dochodzi. Jednak prawda jest taka, że trzon cały czas jest ten sam, a więc cofając się w historii, można z łatwością odkryć skąd biorą się dane tradycje, dane zwyczaje, co je zapoczątkowało, co symbolizują poszczególne rzeczy i gesty, które się tutaj pojawiają. To jest taka nasza ciągłość, taki nasz sygnał, że choć wiele rzeczy się zmienia, choć pojawiają się nowe możliwości, to jednak cały czas kontynuowane jest też to, co przekazali nam nasi przodkowie.
To nie tylko wiąże nas z naszą najbliższą rodziną, ale także z wszystkimi ludźmi mieszkającymi w danym kraju. Bo tak naprawdę jakby się przyjrzeć, wiele zwyczajów jest podobnych, a nawet jeśli obchodzi się je trochę inaczej, to jednak geneza ich powstania jest taka sama.
Ludowa tradycja jest najsilniejsza
Prawda jest taka, że w miastach to przywiązanie do tradycji i zwyczajów jest trochę mniejsze.
Tam żyje się szybko i ludzie często uważają, że nie mają na takie rzeczy czasu, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego jak wiele tracą. Trochę inaczej to wygląda na wsiach, gdzie ta tradycja ludowa jest jeszcze bardzo silna, gdzie wiele rzeczy obchodzi się tak samo, jak obchodziło się kilkadziesiąt lat temu. Tam naucza się nadal tych samych pieśni, na ważne uroczystości nadal zakłada się niepowtarzalne, regionalne stroje, które są odróżnieniem od innych grup ludowych, które niejednokrotnie znajdują się w okolicy.
Takie przywiązanie do tradycji i zwyczajów niezwykle silne jest na Kaszubach i w górach, a to oznacza, że jeśli na nowo chcemy odkryć jak ważna jest tradycja i jej ciągłość, to właśnie w tamte rejony powinniśmy się udać. Ważne jest to, aby kontynuować to, co przekazały nam dawne pokolenia, aby nie zapominać o tym, co one stworzyły. Wówczas zachowamy ciągłość, będziemy wiedzieli gdzie nasze miejsce i będziemy mogli pokazać naszym dzieciom, co nas łączy z innymi ludźmi i dlaczego w danym rejonie, to jest aż tak ważne.
www.lubuskiranking.pl